Rola agregatów chłodniczych w transporcie artykułów pierwszej potrzeby

Zasadnicze zadanie chłodnictwa transportowego polega na przystosowaniu odpowiednich środków transportu do przewozu towarów, których specyfika wiąże się z wymogiem przechowywania ich w niskich temperaturach. Kontrolowane warunki przewozu dotyczą również zachowania określonej wilgotności powietrza. Rodzi to stosunkowo rygorystyczne wytyczne co do realizacji tego typu przewozu, z tego właśnie powodu zasady transportu chłodniczego regulowane są odrębnymi wymogami prawnymi.

W niniejszym artykule zapraszamy do bliższego zapoznania się z zagadnieniem pośrednio dotyczącym każdego z nas, jakim jest organizacja chłodnictwa w transporcie chłodniczym. Jako specjaliści w obszarze montażu chłodni oraz naprawy agregatów chłodniczych z Radomia omówimy także rolę, jaką odgrywają w transporcie chłodniczym agregaty.

Transport chłodniczy dotyczy każdego z nas

Chłodnictwo transportowe to dziedzina przemysłu, skupiająca się n.in. na kompleksowych rozwiązaniach dla transportu chłodniczego. Jego specyfika wynika z potrzeby przewożenia artykułów pierwszej potrzeby, czyli produktów, które są niezbędne w codziennym życiu człowieka. Zalicza się do nich przede wszystkim żywność oraz wyroby medyczne. Z oczywistych względów przewóz takich towarów posiada kolosalne znaczenie dla realizacji podstawowych potrzeb każdego z nas oraz utrzymania zasad prawidłowego działania gospodarki. Badania statystyczne potwierdzają, iż z roku na rok zapotrzebowanie na realizację tego rodzaju usług przewozowych wzrasta.

Specjalne wymogi transportowe łączą się z potrzebą wyjątkowo precyzyjnego zarówno planowania takich przewozów, jak i ich realizacji, łatwo bowiem wyobrazić sobie konsekwencje znacznego opóźnienia w dostawie wyżej wymienionych towarów. Przez obowiązek zagwarantowania odpowiednich warunków przewozu, transport chłodniczy realizowany jest przy użyciu specjalnych pojazdów, ze szczególnym uwzględnieniem ich możliwie jak największej bezawaryjności.

Na czym opiera się niezawodność transportu chłodniczego?

Chłodzenie w transporcie zaliczane jest do najtrudniejszych zastosowań techniki chłodniczej. Na tym gruncie układy transportowe wymagają podzespołów zaprojektowanych z myślą o sprostaniu specyficznym i wymagającym warunkom. Wśród nich sklasyfikować można szeroki zakres temperatur oraz ich wahania, generujące konieczność szybkiego reagowania, a zarazem precyzyjnej regulacji, ponadto wysoką odporność na korozję, a także dużą stabilność, wynikającą ze stałych wstrząsów i drgań przez poruszanie się pojazdu. Jednocześnie ograniczenia kubatury implikują zastosowanie podzespołów o zwartej budowie, a zarazem elementów z lekkich materiałów w celu ograniczania zużycia paliwa.

Do czego służy agregat chłodniczy w transporcie chłodniczym?

transport chłodniczyJak wspomnieliśmy powyżej – do skutecznego realizowania transportu chłodniczego niezbędne jest zapewnienie temperatury właściwej dla konkretnych towarów, a ponadto przewożenie razem wyłącznie produktów niewchodzących ze sobą w reakcje chemiczne.

Aby to zrealizować, konieczny jest odpowiedni sprzęt. Działalność wielu firm zajmujących się przewozem artykułów pierwszej potrzeby opiera się obecnie na samochodach-chłodniach. Każdy tego typu pojazd musi być wyposażony w agregat chłodniczy, którego zadanie polega na utrzymywaniu właściwej temperatury podczas przewozu towarów.

Agregaty stanowią kluczowy element komór chłodniczych i odpowiadają za wytwarzanie w nich odpowiednio niskiej temperatury. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu czynnika chłodzącego, jakim najczęściej jest freon. Dzięki ciągłemu procesowi jego parowania oraz skraplania się, w danym miejscu utrzymywana jest stała, pożądana temperatura.

Do prawidłowego funkcjonowania chłodni, poza skutecznymi agregatami wymagana jest ponadto odpowiednia izolacja termiczna ścian samochodu, którą  najczęściej wykonuje się z zastosowaniem styropianu, poliuretanu spienionego lub wełny szklanej.

Jakie artykuły wymagają stosowania agregatu podczas ich transportu?

Agregaty montowane są standardowo w samochodach dostawczych oraz ciężarowych, przeznaczonych do transportowania żywności i innych produktów wymagających niskich temperatur.
Zakres takich towarów jest bardzo szeroki. Do przykładowych z nich zalicza się mięso, nabiał, warzywa, część owoców i wyrobów cukierniczych i niektóre napoje.

Kolejnymi gałęziami, dla których agregaty chłodnicze są niezbędne w transporcie towarów, jest branża medyczna oraz farmacja. Omawiane urządzenie umożliwia przewóz leków, materiałów biologicznych, szczepionek itp. Ponadto montaż w samochodzie dostawczym agregatów jest obligatoryjny przy transportowaniu wielu kosmetyków, preparatów rolniczych oraz ładunków niebezpiecznych.

W MVKLIMA zajmujemy się serwisem oraz doradztwem w zakresie chłodnictwa transportowego. Wykonamy profesjonalny montaż oraz naprawę zarówno chłodni, jak i agregatów chłodniczych w naszej siedzibie w Radomiu. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *