Chłodnicze zastosowania klimatyzacji — sprzęt a rodzaj obiektu

Zadaniem klimatyzacji jest usuwanie ciepła i wilgoci z pomieszczenia. Systemy te, mimo że wcześniej popularne były wyłącznie w zastosowaniach komercyjnych, to obecnie stają się coraz częściej widoczne w polskich domach. Działanie klimatyzacji zachodzi poprzez pobieranie ciepłego powietrza, ochładzanie go i ponowne wdmuchiwanie do danego pomieszczenia. Gwarantuje to utrzymanie komfortu cieplnego, czyli warunków, w jakich człowiek czuje się najlepiej. Mimo że klimatyzacja ma więcej zastosowań niż tylko schładzanie pomieszczeń, to jednak ten cel przyświeca większości osób decydujących się na jej zakup. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli do różnych zastosowań, które różnią się m.in. sposobem montażu, wydajnością i wyposażeniem. W dzisiejszym artykule skupimy się na chłodniczych zastosowaniach klimatyzacji. Omówimy, w jaki sposób przebiega proces schładzania powietrza oraz wskażemy możliwe zastosowania i rodzaj sprzętu, na jaki warto zwrócić w tym kontekście uwag

Zasada działania klimatyzacji – proces chłodzenia

Sprawna klimatyzacja staje się powoli standardem nie tylko w centrach handlowych i biurowcach, ale także w domach lub mieszkaniach. Jak przebiega cały proces schładzania powietrza? Ciepło usuwane jest z powietrza przy pomocy czynnika chłodniczego. Jest to zwykle substancja o właściwościach termodynamicznych, uczestnicząca w wymianie ciepła w urządzeniu chłodniczym. Pobiera ona ciepło, które następnie oddaje w trakcie skraplania pod wyższym ciśnieniem. W zależności od tego, w jakim miejscu zamontowana jest klimatyzacja, czynnik chłodniczy musi wykazywać odporność na niskie temperatury, nietoksyczność, niepalność i niewybuchowość. Działanie klimatyzacji polega więc w uproszczeniu na nieustannym procesie skraplania i odparowywania czynnika chłodzącego, w trakcie których powietrze o obniżonej temperaturze ochładza pomieszczenie, w którym znajduje się klimatyzator.ę.

Jak dopasować system klimatyzacji do rodzaju obiektu?

klimatyzacja

Klimatyzatory, które mają być stosowane w różnego typu obiektach publicznych, muszą wyróżniać się energooszczędnością, cichą pracą i jednocześnie wysoką wydajnością. Zwykle są to jednostki o dużych rozmiarach — właśnie takie dbają o komfort widzów w salach kinowych, teatrach lub salach widowiskowych. Dodatkowo dobrze jeśli ich wygląd nie rzuca się w oczy. Niewskazane byłoby to szczególnie w muzeach lub galeriach sztuki. Klimatyzacja wykorzystywana w obiektach komercyjnych powinna mieć efektywny system zarządzania, co pozwoli na obniżenie kosztów eksploatacji. Zaletą będzie również wgląd w mikroklimat budynku. W końcu zdrowe i świeżo powietrze, pozbawione szkodliwych dla zdrowia grzybów to konieczność w każdym miejscu publicznym.

Rodzaje montowanych systemów klimatyzacyjnych różnią się w zależności od przeznaczenia

  • Klimatyzatory kasetonowe — rozprowadzają powietrze w kilku kierunkach, są mało hałaśliwe, nie rzucają się w oczy i mają duży wybór dostępnych mocy. Znajdują zastosowanie w klepach, restauracjach, biurach, sklepach i lokalach z podwieszanym sufitem.
  • Klimatyzatory kanałowe — są to urządzenia chowane w przestrzeni między sufitowej, w pomieszczeniach technicznych lub pod podłogą. Wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami pracy i rozbudowaną automatyką sterującą. Znajdują zastosowanie w biurach i pomieszczeniach przemysłowych. 
  • Klimatyzatory przypodłogowo-podsufitowe — wyróżniają się dużym zasięgiem rozprowadzania powietrza, a także łatwością aranżacji w połączeniu z cichą pracą. Mają wszechstronne zastosowanie, ale montowane są zwykle w lokalach usługowych, gastronomii, sklepach i biurach. 
  • System Muti Split — umożliwia łączenie kilku jednostek wewnętrznych z jedną zewnętrzną, jest to rozwiązanie energooszczędne, pozwalające na zmniejszenie poziomu hałasu. Ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba schładzania kilku pomieszczeń. Może być montowana m.in. w budynkach mieszkalnych lub biurowcach
  • System VRF — cechuje się największą możliwością ustawień, składa się z agregatu umieszczonego zwykle na dachu budynku i wielu jednostek wewnętrznych, jest to system w pełni zautomatyzowany. Znajduje zastosowanie w dużych obiektach np. centrach handlowych, biurowcach, szpitalach, hotelach i innych budynkach, gdzie istnieje potrzeba klimatyzowania wielu pomieszczeń.

Klimatyzatory to niezwykle funkcjonalne urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w upalne dni. Ważne jest jednak dopasowanie odpowiedniego urządzenia do rodzaju obiektu. Warto w tym celu zgłosić się do firmy, która doradzi, jaki system będzie najbardziej odpowiedni i w profesjonalny sposób przeprowadzi montaż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *