Jakie są zalety oraz problemy wynikające z posiadania klimatyzacji w samochodzie?

Coraz więcej konsumentów uznaje klimatyzację za obowiązkowy element wyposażenia samochodu. W przypadku nowych modeli stanowi już właściwie standard. Jednak część użytkowników nie jest zadowolona z układów klimatyzacyjnych w swoich pojazdach. Wiemy to także bezpośrednio od naszych klientów, dla których MVKLIMA przeprowadza serwis i naprawy klimatyzacji samochodowej w Radomiu.
Warto mieć świadomość, że rozwiązanie to posiada nie tylko zalety, ale także pewne wady. Wiedza na ich temat pomoże zniwelować mankamenty i w pełni cieszyć się klimatyzowanym autem. Co daje nam klimatyzacja i z jakimi problemami się wiąże? Przedstawimy to zagadnienie szerzej w niniejszym artykule.

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Poznanie ogólnych zasad działania klimatyzacji samochodowej ułatwia jej prawidłową eksploatację.
Klimatyzacja jest układem zamkniętym, składającym się z dwóch części: wysokiego oraz niskiego ciśnienia. Najważniejszym jego elementem jest kompresor. Zwiększa on ciśnienie czynnika chłodzącego i pompuje go do skraplacza. Temperatura czynnika zostaje tu obniżona na skutek pracy wentylatora oraz pędu powietrza podczas jazdy. Skraplacz zmienia także jego stan z gazowego na płynny. W kolejnym etapie czynnik chłodzący trafia do osuszacza, który oddziela go od zanieczyszczeń, pary wodnej i cząstek powietrza. Następnie dostaje się do zaworu rozprężającego, gdzie zostaje silnie schłodzony. Powietrze mające trafić do kabiny samochodu zostaje ochłodzone poprzez parownik w kanale wentylacji, zaś rozprężone chłodziwo wraca ponownie do kompresora i cały proces rozpoczyna się od nowa.

Zalety i wady posiadania klimatyzacji w aucie

Zasadniczy walor posiadania pojazdu z klimatyzacją ściśle wiąże się oczywiście z jej podstawowym zadaniem. Zapewnia ona osobom poruszającym się autem przyjemną temperaturę, gdy na zewnątrz panuje upał. Wygodna pod względem komfortu termicznego jazda jest zaletą nie do przecenienia szczególnie na długich trasach. Dlatego wiele osób nie wyobraża już sobie kupienia modelu bez układu chłodzącego.

serwis klimatyzacji

Nie wszyscy jednak wiedzą, że kolejną funkcją, którą klimatyzacja spełnia w samochodzie, jest dostosowywanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w jego wnętrzu. Błędem, który popełnia wielu kierowców, jest uruchamianie układu klimatyzacyjnego wyłącznie latem. Klimatyzacja przyczynia się do osuszania kabiny samochodowej, niweluje zatem parowanie szyb także podczas chłodniejszych pór roku.

Nieprawidłowa eksploatacja klimatyzacji może być szkodliwa dla naszego zdrowia. Ustawienie chłodzenia na maksymalną wydajność podczas upałów powoduje, że nasz organizm doznaje zbyt gwałtownych różnic temperatur. Skutkuje to nierzadko przeziębieniami i zapaleniami rozwijającymi się w poważniejsze choroby.
Wilgoć panująca w układzie klimatyzacji sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów, takich jak bakterie i grzyby. Dlatego tak istotny jest serwis klimatyzacji, którego przeprowadzanie uchroni nas przed wdychaniem zanieczyszczeń oraz ograniczy występowanie awarii. Warto mieć na uwadze, że późniejsza ewentualna naprawa klimatyzacji będzie generować znacznie większe koszty.
A jeśli o nich mowa — układ klimatyzacyjny wiąże się z większym zużyciem paliwa, ponieważ proces schładzania powietrza powoduje szybsze zużycie benzyny.

Jak postępować, żeby klimatyzacja w samochodzie działała prawidłowo i służyła użytkownikowi przez długi czas?

Kierowcy najczęściej zdają sobie sprawę, że należy kontrolować światła pojazdu oraz przywiązywać dużą wagę do dbania o system hamulcowy. Każdy posiadacz auta z układem klimatyzacyjnym powinien także włączyć jego regularną kontrolę do zadań obowiązkowych.
Jako firma doświadczona w dostarczaniu urządzeń chłodniczych oraz naprawie klimatyzacji samochodowej w Radomiu, zalecamy cykliczny serwis klimatyzacji minimum raz w roku. Polega on na skontrolowaniu poprawności funkcjonowania najważniejszych elementów, takich jak sprężarka, kompresor, poziom czynnika chłodzącego. Zbadana zostanie szczelność układu, skuteczność chłodzenia, stan filtrów. Nasi specjaliści przeprowadzą również dezynfekcję systemu klimatyzacyjnego. W pełni sprawna klimatyzacja jest gwarancją komfortowej podróży autem.

Jeśli szukacie Państwo fachowców, którzy profesjonalnie zajmą się w Państwa pojeździe klimatyzacją i jej naprawą, MVKLIMA z Radomia za pomocą fachowego sprzętu szybko i skutecznie rozwiąże wszelkie problemy. Przeprowadzimy także dezynfekcję innowacyjną metodą ozonowania. Specjalizujemy się m.in. w serwisie klimatyzacji samochodowej dla mieszkańców Radomia i okolic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *