Jakie są objawy świadczące o awarii klimatyzacji w samochodzie?

Układ klimatyzacji z pozoru wydaje się systemem bezobsługowym. Takie przekonanie jest jednak mylne. Aby działał on w pełni prawidłowo, a użytkownik mógł uniknąć poważnych oraz kosztownych do naprawy awarii, konieczne jest regularne wykonywanie przeglądu klimatyzacji. Choć w dzisiejszych czasach coraz częściej jest ona uznawana za standardowy element wyposażenia różnego rodzaju pojazdów, w dalszym ciągu wielu ich posiadaczy nie wie, jak należy prawidłowo o ten układ dbać.

Jednym z rodzajów usług, jakie świadczy firma MVKLIMA, jest serwis klimatyzacji samochodowej w Radomiu. Z naszych doświadczeń wynika, że wielu kosztów ponoszonych na naprawę klimatyzacji samochodowej przez naszych klientów z Radomia z łatwością dałoby się uniknąć. Wystarczyłoby przeprowadzać jej przegląd przynajmniej raz w roku. Każda usterka układu klimatyzacyjnego powinna być rozpoznana jak najszybciej, ponieważ wzrasta wówczas prawdopodobieństwo, że za taką naprawę zapłacimy mniej.
Jak zorientować się, że to właśnie klimatyzacja szwankuje? Jakie są najbardziej typowe objawy pojawienia się nieprawidłowości w jej działaniu? Przedstawiamy Państwu poniżej mały poradnik poświęcony tym zagadnieniom.

Objawy awarii klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja jest układem, który zasadniczo nie wymaga zabiegów obligujących do powtarzania ich każdego dnia. Warto jednak uczulić się na pewne symptomy, które mogą świadczyć o pojawieniu się usterki. Rozpoznanie objawów pozwoli uniknąć efektu domina, gdyż szybko naprawiona dysfunkcja nie będzie obciążać całego systemu, co zapewni mu dalsze bezawaryjne działanie przez długi czas.

Brak chłodzenia
Z oczywistych względów użytkownicy najszybciej zauważają wystąpienie braku chłodzenia. Jeżeli po włączeniu klimatyzacji temperatura w kabinie nie spada, może to być niestety awaria kompresora, jego sprzęgła lub paska wieloklinowego. Nierzadką przyczyną jest ponadto zbyt mała ilość czynnika chłodniczego, zepsucie się wentylatora albo chłodnicy.

Strumień zimnego powietrza jest bardzo słaby
Jeśli z nawiewów do kabiny wylatuje zimne powietrze, ale jego strumień jest bardzo słaby, może to świadczyć o zapchaniu się filtra kabinowego, który najprawdopodobniej dawno nie był wymieniany. Inna potencjalna przyczyna to uszkodzona dmuchawa powietrza.

Słaba wydajność układu klimatyzacji i zwiększone spalanie
Gdy po włączeniu klimatyzacji obserwujemy zwiększone spalanie, natomiast chłodzenie pozostaje bardzo słabe, często jest to sygnał o zbyt małej ilości czynnika chłodzącego w systemie klimatyzacyjnym. Objaw nieprawidłowości może wynikać np. z wystąpienia nieszczelności w układzie. Klimatyzacja pracuje za głośno
Hałas pojawiający się podczas pracy klimatyzacji może świadczyć o zbyt wysokim poziomie oleju albo braku smarowania. Głośna praca kompresora często jest spowodowana zużyciem się łożyska jego sprzęgła.

W kabinie unosi się nieprzyjemny zapach
Nie należy lekceważyć pojawienia się w aucie nieprzyjemnego zapachu, ponieważ najprawdopodobniej wydobywa się on na skutek namnożenia grzybów i pleśni. Drobnoustroje te są źródłem poważnych chorób, dlatego układ klimatyzacyjny w takim przypadku musi zostać zdezynfekowany przez fachową firmę.
Serwis klimatyzacji samochodowej MVKLIMA z Radomia obejmuje również usługę odgrzybiania, którą przeprowadzamy skuteczną metodą ozonowania.

Kiedy klimatyzacja wymaga naprawy w Radomiu?

Co zrobić, jeśli w funkcjonowaniu klimatyzacji pojawiły się nieprawidłowości?
Kontrola układu klimatyzacyjnego wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu, wiedzy oraz doświadczenia, dlatego w przypadku wystąpienia awarii najlepiej skierować się do specjalistycznego zakładu zajmującego się przeglądami tego systemu. Serwis klimatyzacji w Radomiu Firma MVKLIMA zapewnia kompleksowy serwis klimatyzacji w Radomiu. Serwisujemy układ klimatyzacyjny w autach osobowych, dostawczych, ciężarowych, a także w autobusach. Konsultację przeprowadzimy dla Państwa bezpłatnie. Jeśli klimatyzacja nie wymaga naprawy, oferujemy również usługi jej pielęgnacji. Innowacyjna metoda ozonowania, którą stosujemy, efektywnie zdezynfekuje całą przestrzeń użytkową pojazdu i zagwarantuje, że korzystanie z systemu klimatyzacyjnego będzie bezpieczne dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *