Czy wskazane jest włączanie klimatyzacji także w czasie zimowych miesięcy?

Większości użytkowników klimatyzowanych pojazdów układ klimatyzacyjny kojarzy się zapewne przede wszystkim z latem. Gdy nadchodzą letnie upały, my zaś planujemy wymarzone wakacje, przyjemny chłód w samochodzie generowany przez ten system zapewnia nam komfortowe funkcjonowanie zarówno podczas codziennej drogi do pracy, jak i w długiej nierzadko trasie urlopowej przygody z dojazdem własnym. To cenione rozwiązanie technologiczne skutecznie pomaga prowadzącemu auto skupić się na jeździe, jak również jemu i pasażerom przebyć drogę w optymalnej temperaturze

Czy oznacza to, że klimatyzacja w samochodzie rzeczywiście powinna być włączana jedynie latem? Nic bardziej mylnego! Ponieważ także zimą system klimatyzacji powinien być uruchamiany i działać regularnie. Podstawowe zadanie układu klimatyzacyjnego polega oczywiście na obniżaniu temperatury w kabinie pojazdu, jako specjaliści od naprawy klimatyzacji samochodowej w Radomiu podpowiadamy jednak, że stosowanie go zimą ma pozytywny wpływ na pracę całego pojazdu. Dlaczego? Dowiedzcie się szczegółów z niniejszego artykułu!

Włączanie klimatyzatora zimą – za czy przeciw?

klimatyzacja samochodowa

Czy włączać klimatyzację zimą – przed tym dylematem stają liczni kierowcy. Nie wszyscy są przekonani co do odpowiedzi twierdzącej, tymczasem także w tym okresie chodząca klimatyzacja jest potrzebna. Można powiedzieć, iż dla użytkowników pojazdów wyposażonych w ten układ, korzystanie z klimatyzatora jest wręcz obligatoryjne nie tylko w miesiącach letnich.

Ponieważ tworzymy firmę zajmującą się m.in. w serwisem klimatyzacji samochodowej, z siedzibą w Radomiu, w oparciu o zdobyte na przestrzeni lat doświadczenie pragniemy zaakcentować, iż szukanie oszczędności w zużyciu paliwa w tym zakresie może niestety zakończyć się usterką układu klimatyzacji, zaś koszty jej naprawy sięgają nawet tysięcy złotych. Jako sprawdzeni fachowcy działający w Radomiu podpowiadamy zatem, jak prawidłowo eksploatować system klimatyzacyjny.

Dlaczego używać klimatyzacji samochodowej w miesiącach zimowych?

Zasadniczym powodem przemawiającym za używaniem klimatyzacji także zimą jest bezpieczeństwo użytkowników pojazdów. Zimowe powietrze charakteryzuje się dużą zawartością wilgoci, a dodatkowo same osoby poruszające się autem wnoszą ją do wnętrza na odzieży wierzchniej oraz obuwiu. Wszystko to razem powoduje, iż na szybach samochodowych osadza się para, która w odczuwalnym stopniu zmniejsza widoczność.

Wielu kierowców oprócz podgrzewania szyby strumieniem ciepłego powietrza, zwyczajowo przeciera ją ścierką. Najbardziej efektywne w walce z tym naturalnym zjawiskiem okazuje się jednak grzanie klimatyzacją. W tym celu należy wybrać tryb zamkniętego obiegu powietrza, ograniczając jego dopływ z zewnątrz. Nawiewy kierujemy na szyby. Dzięki temu nie tylko szybko uporamy się z ich zaparowaniem, ale osuszymy też powietrze w kabinie.
Co wyjątkowo istotne – obniżenie wilgotności powietrza chroni przed rozwojem grzybów sprawiając, że mikroklimat w samochodzie jest bezpieczny dla naszego zdrowia. Oczywiście bezwzględnie należy dbać o odgrzybianie samego układu, zamawiając serwis klimatyzacji. Usługę tę wykonuje MVKlima w Radomiu, zapraszamy do jej zrealizowania w naszej siedzibie!

Warto mieć świadomość, że zimowe stosowanie klimatyzacji korzystnie wpływa na smarowanie podzespołów mechanicznych, wspierając prawidłowe funkcjonowanie nagrzewnicy i sprężarki. Jednocześnie uniemożliwia zamarznięcie cieczy smarujących i zapchanie kanalików.
Na włączaniu klimatyzacji zimą zyskuje cały układ, co może skutecznie ochronić przed wydatkami na jego naprawę przed sezonem letnim.

W jaki sposób używać klimatyzacji samochodowej poza miesiącami letnimi?

klimatyzacja zimaCzy prawidłowe korzystanie z klimatyzacji zimą oznacza, iż należy ją włączać zawsze, gdy wsiada się do samochodu?
Przede wszystkim powinna być ona używana regularnie. Warto czerpać profity jej posiadania. Dzięki temu układ będzie na bieżąco smarowany, w kabinie zaś oddycha się suchym powietrzem o zoptymalizowanej temperaturze.

System klimatyzacyjny można mieć włączony cały czas, jeżeli chodzi jednak o minimum – jako serwisanci klimatyzacji samochodowej z Radomia rekomendujemy uruchamianie go w swoim pojeździe przynajmniej raz w tygodniu na kilkanaście minut. Rozrusza to cały układ i pozwoli nie dopuścić do rozwarstwienia czynnika chłodzącego.
Nie zapominajmy o kontrolowaniu poziomu czynnika w systemie klimatyzacyjnym, gdyż zużywa się go ok. 10-15% rocznie, co ma to wpływ na pracę kompresora kliamatyzacji. Zapraszamy do napełniania klimatyzacji samochodowej w radomskim MVKlima.
Wymiana  filtra kabinowego, a także odgrzybienie kanałów wentylacyjnych i generalny serwis klimatyzacji zaoszczędzi ewentualnych przykrych niespodzianek przed intensywnym korzystaniem z układu klimatyzacji w czasie letnich upałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *