Każdy przedsiębiorca, który oferuje usługi gastronomiczne, jest zobowiązany do podania swoim klientom świeżej żywności. Aby tak było, konieczne jest bezpiecznie przechowywanie produktów spożywczych w odpowiednich warunkach termicznych. Niektóra żywność, taka jak warzywa bądź nabiał, wymaga składowania w temperaturze nieprzekraczającej 4-7͒ C, zaś dla produktów mrożonych istotne jest zachowanie warunków magazynowania w granicy -18͒ C. Przestrzeganie tych wszystkich norm jest możliwe dzięki wydzieleniu dla przechowywanej żywności specjalnego pomieszczenia termoregulacyjnego – czyli chłodni. Wówczas niezwykle ważnym wyposażeniem jest agregat chłodniczy, gwarantujący utrzymanie środowiska magazynującego w odpowiednio chłodnym klimacie. W dzisiejszym wpisie przybliżymy działanie tego zmyślnego urządzenia i podpowiemy, w jaki sposób dokonać montażu oraz co sprawia, że koszty eksploatacyjne nie są takie wysokie.
Chłodnictwo w transporcie
Nowoczesny świat jest poddany nieustannemu ruchowi gospodarczemu. W wyniku kapitalizmu i konsumpcjonizmu zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju produkty osiągnęło rozmiar niemalże pozbawiony granic. Aby nie zabrakło towaru na półkach sklepów, konieczny jest jego bezpieczny transport. W przypadku pojazdów dostarczających żywność niezbędne jest utrzymanie właściwych warunków termicznych wewnątrz przyczepy bądź naczepy, aby przewożone produkty spożywcze zachowały swoją świeżość. W tym celu powstały mobilne chłodnie, wyposażone w agregaty chłodnicze po to, aby transportowany towar miał zapewnione niezbędne warunki zapobiegające skróceniu jego ważności podczas pokonywanej trasy. Prowadząc działalność zaopatrzeniową warto skupić się na wspomnianym aspekcie, aby zagwarantować swoim klientom najwyższą jakość usług. Przygotowując mobilną chłodnię, przeznaczoną do transportu produktów spożywczych i tych wymagających przechowywania w odpowiednio niskiej temperaturze, należy sięgnąć po pomoc ekspertów w dziedzinie urządzeń chłodniczych.
Prawidłowe umieszczenie i montaż agregatu chłodniczego
Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się kompleksową obsługą klienta w zakresie serwisowania układów chłodniczych. W Polsce można uzyskać fachową pomoc w wielu miastach, takich jak Radom, Warszawa czy Kraków. Jednak warto pamiętać, że najlepiej jest udać się do sprawdzonej firmy, w której pracują osoby z wieloletnim doświadczeniem. W razie zauważenia jakiejkolwiek nieprawidłowości w działaniu posiadanego agregatu chłodniczego, niezwłocznie należy zgłosić się do zaufanego serwisu. Zwlekanie z naprawą tak ważnego dla funkcjonowania firmy sprzętu może doprowadzić tylko do negatywnych skutków. W branży związanej z gastronomią narażenie chłodni na działanie zbyt wysokich temperatur poskutkuje zepsuciem całej magazynowanej żywności, czego żaden przedsiębiorca nie chciałby doświadczyć na własnej skórze. Dlatego tak istotna jest natychmiastowa reakcja i wezwanie odpowiednich fachowców. W przypadku zauważenia wzrostu temperatury, należy ograniczyć korzystanie z chłodni, aby zminimalizować cyrkulację powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Niekiedy zbyt częste otwieranie drzwi klimatyzowanego pomieszczenia może wpłynąć negatywnie na działanie termostatu, co w efekcie poskutkuje awarią całego układu chłodniczego.
Zapobieganie awarii – czyli przegląd techniczny
Szukając najbardziej ekonomicznego rozwiązania, które zadba o prawidłowe funkcjonowanie agregatów chłodniczych w swoim przedsiębiorstwie, należy wziąć pod uwagę cykliczne wykonywanie przeglądów technicznych. Przegląd i konserwacja ulegającego eksploatacji sprzętu zawsze będą tańsze od naprawy całkowicie zniszczonego modułu. Ponadto regularne doglądanie kluczowego dla danego przedsiębiorstwa wyposażenia zapobiega niespodziewanym wypadkom. W branży takiej jak gastronomia jest niezwykle ważne, aby wszystko działało jak w zegarku. Sięgając po pomoc profesjonalnego serwisu, można z łatwością wydłużyć żywotność używanego w firmie agregatu chłodniczego, tym samym przyczyniając się do poprawienia wydajności swojego przedsiębiorstwa.