Samochód to miejsce, w którym spędzamy na co dzień dużą ilość czasu. Podróż z domu do pracy lub na uczelnie, zakupy, odbieranie i odwożenie dzieci do szkoły czy też weekendowe wycieczki poza miasto sprawiają, że czas za kierownicą może przekraczać kilkanaście godzin na tydzień. Aby stworzyć więc miejsce przyjazne jeździe konieczne jest pielęgnowanie auta w każdy możliwy sposób, za pomocą szeregu działań. Jedną z takich czynności jest serwis klimatyzacji – gwarancja sprawnego działania samochodu i niezawodności całego układu.
Czym różni się kontrola od serwisu?
Przed omówieniem samego serwisu klimatyzacji, warto jest poznać różnicę między nim, a kontrolą. Najprościej mówiąc, kontrola klimatyzacji jest sprawdzeniem poprawności działania układu chłodzenia w samochodzie. Jest to możliwe dzięki podłączeniu specjalnej aparatury, która pozwala na zmierzenie ciśnienia w układzie. W samochodach, w których klimatyzacja funkcjonuje poprawnie układ utrzymuje stałe ciśnienie. W takiej sytuacji jedynym elementem do wymiany jest filtr kabinowy, a czynnością do wykonania – oczyszczenie kanałów wentylacyjnych. Jeśli jednak jest coś nie tak, ciśnienie wyświetlane na aparaturze będzie nierówne, a co za tym idzie konieczny będzie serwis klimatyzacji, czyli szereg działań związanych z ingerencją w układ samochodu.
Przebieg serwisu klimatyzacji
Podczas serwisu klimatyzacji wykonywanych jest kilka czynności, na które składa się wymiana czynnika roboczego, zamiana filtra i czyszczenie wewnętrzne, czyli tak zwane odgrzybianie.
W ramach serwisu klimatyzacji wykonywane jest także sprawdzenie jej wydajności. Można sprawdzić ją poprzez pomiar temperatury, a następnie porównanie jej z danymi serwisowymi. Pomiar możliwy jest dzięki użyciu specjalnego termometru mierzącego maksymalną wartość chłodzenia klimatyzacji. Oprócz tego do usługi serwisowania klimatyzacji zalicza się również wymiana osuszacza. W przeciwieństwie do poprzednich czynności, wymiana powinna odbywać się regularnie, co około 2-3 lata. Element ten posiada określoną chłonność i pojemność, dlatego ma on swoją żywotność.
Ozonowanie samochodu – czym jest i jakie są jego zalety?
Coraz częściej jednak można usłyszeć także o ozonowaniu samochodu, czyli jednej z najskuteczniejszych metod dezynfekcji swojego pojazdu. Tak jak wskazuje nazwa, ozonowanie polega na użyciu ozonu, tj. cząsteczki trójatomowego tlenu, za którego pomocą dochodzi do dokładnego czyszczenia pojazdu. Oznacza to, że samochód podlega pełnej dezynfekcji i odgrzybianiu, nabierając nowego, świeżego wyglądu. Złogi grzybów są niebezpieczne dla zdrowia i mogą być powodem zachorowania, dlatego przy okazji serwisowania klimatyzacji dobrze jest skorzystać z usługi ozonowania. Oprócz możliwości wytworzenia czystszego powietrza, ozonator działa szybko i sprawnie, dzięki czemu szybko wykonuje swoje zadanie.
Częstotliwość wykonywania serwisów klimatyzacji
Chociaż z usługą serwisowania klimatyzacji najczęściej mamy styczność raz na rok, można wykonywać ją o wiele częściej. Serwis klimatyzacji w Radomiu lub innym polskim mieście odbywa się czasem nawet 2-3 razy w skali roku. Wszystko to zależy od stanu samej klimatyzacji oraz całego samochodu. Jeśli poruszamy się nieco starszym pojazdem, usługa ta musi być wykonywana częściej. Nie oznacza to jednak, że nowe samochody prosto z salonu nie wymagają serwisowania. Wręcz przeciwnie – to nieraz w nich o klimatyzację należy dbać z jeszcze większą dokładnością.